Vishay/Dale RLR07C1652FPRSL
RLR07C1652FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1652FPRSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1652FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1652FPRSL
QUANTITY
RLR07C1652FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1652FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1652FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1652FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1652FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1652FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1652FPRSL
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIN R/A RECEPT STB datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 3POS STR 7M CABLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 25' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf