Vishay/Dale RLR07C1741FPRE6
RLR07C1741FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1741FPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1741FPRE6.pdf
Availability of RLR07C1741FPRE6
QUANTITY
RLR07C1741FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1741FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1741FPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1741FPRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1741FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1741FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1741FPRE6
IC DAC 12BIT V-OUT 28-DIP datasheet.pdf
CONN BASE FOR DB25 BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS 750PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN DIN 160-PIN MALE R/A SOLDER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 28QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SWITCH DIGITAL 100FPBGA datasheet.pdf
TVS POLYZEN SMD 5.6V datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf
8UF 25V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf