Vishay/Dale RLR07C1744FSRE6
RLR07C1744FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1744FSRE6
Brief Description
RES 1.74M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1744FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1744FSRE6
QUANTITY
RLR07C1744FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1744FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1744FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1744FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1744FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1744FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1744FSRE6
VARISTOR 22V 500A DISC 12MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 M25 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
RCPT DPLX 15A/125V 5-15R BROWN datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RIBBON CABLE CLAMP 1.2'' datasheet.pdf
BEVEL 45 3.00MM datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf