Vishay/Dale RLR07C1780FPRE6
RLR07C1780FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1780FPRE6
Brief Description
RES 178 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1780FPRE6.pdf
Availability of RLR07C1780FPRE6
QUANTITY
RLR07C1780FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1780FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1780FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1780FPRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1780FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1780FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1780FPRE6
VARISTOR 212V 6.5KA BASE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MCU ARM 1024KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 90.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf