Vishay/Dale RLR07C1782FPRSL
RLR07C1782FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1782FPRSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1782FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1782FPRSL
QUANTITY
RLR07C1782FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1782FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1782FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1782FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1782FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1782FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1782FPRSL
TRANS NPN 60V 2A TO-126 datasheet.pdf
RES MO 2W 130K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN IDC 13POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 6CKT datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CABLE BASKET 12"X4"X24" datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC LNG HNGE datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf