Vishay/Dale RLR07C1784FRR36
RLR07C1784FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1784FRR36
Brief Description
RES 1.78M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1784FRR36.pdf
Availability of RLR07C1784FRR36
QUANTITY
RLR07C1784FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1784FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1784FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1784FRR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1784FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1784FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C1784FRR36
CONN HDR VERT 9POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V SS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CIRC datasheet.pdf
DGT SW BCD SOLDER PINS 0-1 VSL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
HNDLR ADJ 75CELL 8X3-3/4X1" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf