Vishay/Dale RLR07C17R4FSB14
RLR07C17R4FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C17R4FSB14
Brief Description
RES 17.4 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C17R4FSB14.pdf
Availability of RLR07C17R4FSB14
QUANTITY
RLR07C17R4FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C17R4FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C17R4FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C17R4FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C17R4FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C17R4FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C17R4FSB14
CONVERTER DC/DC 1.8V 45W OUT SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPG2214TB datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 8MM datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
STARLINE 12 INS TOOL MOD II datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo CODEC with 5 Channel I/P Multiplexer IC datasheet.pdf