Vishay/Dale RLR07C1800GMBSL
RLR07C1800GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1800GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1800GMBSL.pdf
Availability of RLR07C1800GMBSL
QUANTITY
RLR07C1800GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1800GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1800GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1800GMBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1800GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1800GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C1800GMBSL
LED 5X5MM SQR SUP RED PANEL MNT datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
RES SMD 27.7K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 9.6A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
GHS INFO WALLET CARD 2.13 X 3 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf