Vishay/Dale RLR07C1801GMRSL
RLR07C1801GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1801GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1801GMRSL.pdf
Availability of RLR07C1801GMRSL
QUANTITY
RLR07C1801GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1801GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1801GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1801GMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1801GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1801GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C1801GMRSL
AC/DC CONVERTER 24V 25W datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 10K OHM 2% AXL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.35A 182.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 250NH N41 datasheet.pdf
SGE1510-2-0750L-5000C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf