Vishay/Dale RLR07C1801GRB14
RLR07C1801GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1801GRB14
Brief Description
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1801GRB14.pdf
Availability of RLR07C1801GRB14
QUANTITY
RLR07C1801GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1801GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1801GRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1801GRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1801GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1801GRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1801GRB14
CAP ARRAY 270PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LMZF 7/9/135 3.5SW datasheet.pdf
RES 26.15K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf