Vishay/Dale RLR07C1801GSB14
RLR07C1801GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1801GSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1801GSB14.pdf
Availability of RLR07C1801GSB14
QUANTITY
RLR07C1801GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1801GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1801GSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1801GSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1801GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1801GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1801GSB14
TVS DIODE 43VWM 91VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 78POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CONN D-SUB LATCH SLIDE 15POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT M8 datasheet.pdf