Vishay/Dale RLR07C1802GPRSL
RLR07C1802GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1802GPRSL
Brief Description
RES 18K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1802GPRSL.pdf
Availability of RLR07C1802GPRSL
QUANTITY
RLR07C1802GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1802GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1802GPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1802GPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1802GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1802GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1802GPRSL
CONN RING 12 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
PINS ONLY FOR PA100 ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 0.6V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V SMD datasheet.pdf