Vishay/Dale RLR07C1804GSRE6
RLR07C1804GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1804GSRE6
Brief Description
RES 1.8M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1804GSRE6.pdf
Availability of RLR07C1804GSRE6
QUANTITY
RLR07C1804GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1804GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1804GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1804GSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1804GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1804GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1804GSRE6
STRAIN RELIEF FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
CONV DC-DC 120W 300VIN 3.3V 25A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 1.2A 16QSOP datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf