Vishay/Dale RLR07C1873FSRSL
RLR07C1873FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1873FSRSL
Brief Description
RES 187K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1873FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1873FSRSL
QUANTITY
RLR07C1873FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1873FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1873FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1873FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1873FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1873FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1873FSRSL
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC XLATR 8BIT LV 20-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.1A ES6 datasheet.pdf
XFRMR 1CT:2CT/1CT:2CT 1.2/1.2MH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 37.7MM RND 17.2MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
MICRO 25C S 8" WHT FLOAT NI datasheet.pdf