Vishay/Dale RLR07C18R2FRRE6
RLR07C18R2FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C18R2FRRE6
Brief Description
RES 18.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C18R2FRRE6.pdf
Availability of RLR07C18R2FRRE6
QUANTITY
RLR07C18R2FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C18R2FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C18R2FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C18R2FRRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C18R2FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C18R2FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C18R2FRRE6
ESD LAB COAT W/CUFFS TEAL XL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.11A 250 MOHM datasheet.pdf