Vishay/Dale RLR07C1R00GMRSL
RLR07C1R00GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1R00GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1R00GMRSL.pdf
Availability of RLR07C1R00GMRSL
QUANTITY
RLR07C1R00GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1R00GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1R00GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)