Vishay/Dale RLR07C1R47FMRSL
RLR07C1R47FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1R47FMRSL
Brief Description
RES 1.47 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1R47FMRSL.pdf
Availability of RLR07C1R47FMRSL
QUANTITY
RLR07C1R47FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1R47FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1R47FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1R47FMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1R47FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1R47FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C1R47FMRSL
CAP MICA 910PF 2% 100V 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
METRAL VER HDR 5R STB datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.63A SC88 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf