Vishay/Dale RLR07C1R78FMRSL
RLR07C1R78FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1R78FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1R78FMRSL.pdf
Availability of RLR07C1R78FMRSL
QUANTITY
RLR07C1R78FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1R78FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1R78FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1R78FMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1R78FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1R78FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C1R78FMRSL
TRANSISTOR RF POWER LDMOST M252 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.55A SYNC 6DFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 500MW DO213AA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf