Vishay/Dale RLR07C2001FMB14
RLR07C2001FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2001FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2001FMB14.pdf
Availability of RLR07C2001FMB14
QUANTITY
RLR07C2001FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2001FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2001FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2001FMB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2001FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2001FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C2001FMB14
CAP CER 3.3UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 190MA 3.21 OHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD123 datasheet.pdf