Vishay/Dale RLR07C2001GRB14
RLR07C2001GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2001GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2001GRB14.pdf
Availability of RLR07C2001GRB14
QUANTITY
RLR07C2001GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2001GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2001GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2001GRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2001GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2001GRB14 Details Description
Related parts for RLR07C2001GRB14
XX001LF PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DSP/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H AU 20POS datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 4 ANALOG 4 SS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
IC REG USB LDO 150MA 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
INS BNCM CABLE ASSY 75OHM 100CM datasheet.pdf
MRV100 STE-KIT 3X7P datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf