Vishay/Dale RLR07C2001GRB14
RLR07C2001GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2001GRB14
Brief Description
RES 2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2001GRB14.pdf
Availability of RLR07C2001GRB14
QUANTITY
RLR07C2001GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2001GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2001GRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2001GRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2001GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2001GRB14 Details Description
Related parts for RLR07C2001GRB14
FIXED IND 150NH 474MA 540 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 13POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC LATCH 8BIT ADDRESSED 18-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 20QFN datasheet.pdf
GDT 470V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 88MM datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf