Vishay/Dale RLR07C2052FPRE6
RLR07C2052FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2052FPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2052FPRE6.pdf
Availability of RLR07C2052FPRE6
QUANTITY
RLR07C2052FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2052FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2052FPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2052FPRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2052FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2052FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2052FPRE6
RES ARRAY 13 RES 47 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 14-20AWG .093 TIN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC PNP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf