Vishay/Dale RLR07C2052FRRSL
RLR07C2052FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2052FRRSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2052FRRSL.pdf
Availability of RLR07C2052FRRSL
QUANTITY
RLR07C2052FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2052FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2052FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2052FRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2052FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2052FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C2052FRRSL
CONN SOCKET 22-24AWG .100" TIN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 18POS GOLD datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DDR2 512MB 333MHZ CL5 84BGA datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf