Vishay/Dale RLR07C2053FPB14
RLR07C2053FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2053FPB14
Brief Description
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2053FPB14.pdf
Availability of RLR07C2053FPB14
QUANTITY
RLR07C2053FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2053FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2053FPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2053FPB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2053FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2053FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C2053FPB14
FIXED IND 10UH 20A 6 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 14.6MM 1DGT GRN CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A datasheet.pdf