Vishay/Dale RLR07C2053FRBSL
RLR07C2053FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2053FRBSL
Brief Description
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2053FRBSL.pdf
Availability of RLR07C2053FRBSL
QUANTITY
RLR07C2053FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2053FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2053FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2053FRBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2053FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2053FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C2053FRBSL
FUSE CERM 1A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RF FET LDMOS DUAL NI-1230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
R/W HEAD W/5M CABLE datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 133MHZ 24BGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf