Vishay/Dale RLR07C20R0GRB14
RLR07C20R0GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C20R0GRB14
Brief Description
RES 20 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C20R0GRB14.pdf
Availability of RLR07C20R0GRB14
QUANTITY
RLR07C20R0GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C20R0GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C20R0GRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C20R0GRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C20R0GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C20R0GRB14 Details Description
Related parts for RLR07C20R0GRB14
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DISPLAY DIGTL NEG 12-24VDC RED datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST TO100-10 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf