Vishay/Dale RLR07C20R0GRRSL
RLR07C20R0GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C20R0GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C20R0GRRSL.pdf
Availability of RLR07C20R0GRRSL
QUANTITY
RLR07C20R0GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C20R0GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C20R0GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C20R0GRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C20R0GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C20R0GRRSL Details Description
Related parts for RLR07C20R0GRRSL
CAP CER 1000PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 100MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
6.8 WATERPROOF CONN CAP datasheet.pdf
FUSE 200A 900V DIN 00 AR datasheet.pdf