Vishay/Dale RLR07C2100FRB14
RLR07C2100FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2100FRB14
Brief Description
RES 210 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2100FRB14.pdf
Availability of RLR07C2100FRB14
QUANTITY
RLR07C2100FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2100FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2100FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2100FRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2100FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2100FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C2100FRB14
Crystal 3.579545MHz 30ppm 17pF 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 4-4 BLACK 10' datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
SMART DONGLE MID-LEVEL W/PCB MOD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf