Vishay/Dale RLR07C2102FSRE6
RLR07C2102FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2102FSRE6
Brief Description
RES 21K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2102FSRE6.pdf
Availability of RLR07C2102FSRE6
QUANTITY
RLR07C2102FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2102FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2102FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2102FSRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2102FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2102FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2102FSRE6
CAP CER 1800PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS OR datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 2KW 200V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf