Vishay/Dale RLR07C2151FSBSL
RLR07C2151FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2151FSBSL
Brief Description
RES 2.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2151FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2151FSBSL
QUANTITY
RLR07C2151FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2151FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2151FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2151FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2151FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2151FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2151FSBSL
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 3POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 67A LFPAK datasheet.pdf
RES 105K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf