Vishay/Dale RLR07C2152FRRSL
RLR07C2152FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2152FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2152FRRSL.pdf
Availability of RLR07C2152FRRSL
QUANTITY
RLR07C2152FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2152FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2152FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2152FRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2152FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2152FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C2152FRRSL
LED 4HI X 2W 3MM TINT GRN PC MNT datasheet.pdf
TOOL CRIMP INS TERM COM 12-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC FIFO 1KX16 PAR-SER 28SOIC datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 20POS datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.2W SMINI datasheet.pdf