Vishay/Dale RLR07C2154FSBSL
RLR07C2154FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2154FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2154FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2154FSBSL
QUANTITY
RLR07C2154FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2154FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2154FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2154FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2154FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2154FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2154FSBSL
OSC XO 16.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 4CH 40TQFN datasheet.pdf
SENSOR CONV REFL 300MM PNP datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
2GB LPDDR2 X16 400MHZ datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/50A DC datasheet.pdf