Vishay/Dale RLR07C2263FSR36
RLR07C2263FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2263FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2263FSR36.pdf
Availability of RLR07C2263FSR36
QUANTITY
RLR07C2263FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2263FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2263FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2263FSR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2263FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2263FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C2263FSR36
RES SMD 360K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 250MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28CDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf