Vishay/Dale RLR07C2264FPBSL
RLR07C2264FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2264FPBSL
Brief Description
RES 2.26M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2264FPBSL.pdf
Availability of RLR07C2264FPBSL
QUANTITY
RLR07C2264FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2264FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2264FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2264FPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2264FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2264FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C2264FPBSL
FIXED IND 39UH 180MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CLIP C CELL DUAL 1.031" ALUM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 8MM datasheet.pdf