Vishay/Dale RLR07C2324FSRSL
RLR07C2324FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2324FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.32M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2324FSRSL.pdf
Availability of RLR07C2324FSRSL
QUANTITY
RLR07C2324FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2324FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2324FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2324FSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2324FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2324FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2324FSRSL
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf