Vishay/Dale RLR07C2400GRB14
RLR07C2400GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2400GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2400GRB14.pdf
Availability of RLR07C2400GRB14
QUANTITY
RLR07C2400GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2400GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2400GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2400GRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2400GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2400GRB14 Details Description
Related parts for RLR07C2400GRB14
SW TURQ SPDT ROLL GOLD SLD 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf