Vishay/Dale RLR07C2401GSRE6
RLR07C2401GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2401GSRE6
Brief Description
RES 2.4K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2401GSRE6.pdf
Availability of RLR07C2401GSRE6
QUANTITY
RLR07C2401GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2401GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2401GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2401GSRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2401GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2401GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2401GSRE6
TRANS NPN 40V 1A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3-PH EMC/RFI 100A datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
PROXIMITY RECT 5MM 2-WIRE 2M CBL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 46 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC929LP4E datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf