Vishay/Dale RLR07C2402GSRSL
RLR07C2402GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2402GSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2402GSRSL.pdf
Availability of RLR07C2402GSRSL
QUANTITY
RLR07C2402GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2402GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2402GSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2402GSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2402GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2402GSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2402GSRSL
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8-IN 3ST 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO218AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 305MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 4A 600V GBU datasheet.pdf