Vishay/Dale RLR07C2404GMRSL
RLR07C2404GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2404GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2404GMRSL.pdf
Availability of RLR07C2404GMRSL
QUANTITY
RLR07C2404GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2404GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2404GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2404GMRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2404GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2404GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C2404GMRSL
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 122MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MULTISOURCE CONTROLLER QFN datasheet.pdf
FUSE MIDI 60A W M6 HOLES datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf