Vishay/Dale RLR07C2611FSBSL
RLR07C2611FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2611FSBSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2611FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2611FSBSL
QUANTITY
RLR07C2611FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2611FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2611FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2611FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2611FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2611FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2611FSBSL
IC CONVERTER FREQ TO VOLT 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN SPRING 54POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT RWE GRN 17 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf