Vishay/Dale RLR07C2700GPBSL
RLR07C2700GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2700GPBSL
Brief Description
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2700GPBSL.pdf
Availability of RLR07C2700GPBSL
QUANTITY
RLR07C2700GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2700GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2700GPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2700GPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2700GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2700GPBSL Details Description
Related parts for RLR07C2700GPBSL
Crystal 30.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC MUX DUAL 2:1 LVPECL 32-MLF datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT INDUSTRIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 L.585 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO-214AC datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf