Vishay/Dale RLR07C2703GSRE6
RLR07C2703GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2703GSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2703GSRE6.pdf
Availability of RLR07C2703GSRE6
QUANTITY
RLR07C2703GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2703GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2703GSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2703GSRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2703GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2703GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2703GSRE6
FIXED IND 100UH 600MA 840 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 570MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL datasheet.pdf