Vishay/Dale RLR07C2740FRRSL
RLR07C2740FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2740FRRSL
Brief Description
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2740FRRSL.pdf
Availability of RLR07C2740FRRSL
QUANTITY
RLR07C2740FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2740FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2740FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2740FRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2740FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2740FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C2740FRRSL
RES SMD 127K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1.25A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
MODULE 9C 32MB SDRAM 64MB FLASH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 0.7V-5.5V 12A SMD datasheet.pdf