Vishay/Dale RLR07C2742FSB14
RLR07C2742FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2742FSB14
Brief Description
RES 27.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2742FSB14.pdf
Availability of RLR07C2742FSB14
QUANTITY
RLR07C2742FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2742FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2742FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2742FSB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2742FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2742FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C2742FSB14
IC OPAMP VGA 150MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO204AC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG 16POS 2.5MM R/A B-IN datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 125VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5.5A IPAK datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf