Vishay/Dale RLR07C27R4FRBSL
RLR07C27R4FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C27R4FRBSL
Brief Description
RES 27.4 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C27R4FRBSL.pdf
Availability of RLR07C27R4FRBSL
QUANTITY
RLR07C27R4FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C27R4FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C27R4FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C27R4FRBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C27R4FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C27R4FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C27R4FRBSL
RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf