Vishay/Dale RLR07C2801FSBSL
RLR07C2801FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2801FSBSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2801FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2801FSBSL
QUANTITY
RLR07C2801FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2801FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2801FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2801FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2801FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2801FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2801FSBSL
DIGITAL NOISE FILTER 250MHZ SMD datasheet.pdf
COMPUTER SINGLE-BOARD BL2030 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/YLW/YLW DIFF datasheet.pdf
FILTER FAN GREY datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP GAIN BLOCK 24DB SOT89-3 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
IMPACT 4X10 GL OPEN RAM ASSY 490 datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 166.7MHZ LVDS SMD datasheet.pdf