Vishay/Dale RLR07C2803FRRE6
RLR07C2803FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2803FRRE6
Brief Description
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2803FRRE6.pdf
Availability of RLR07C2803FRRE6
QUANTITY
RLR07C2803FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2803FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2803FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2803FRRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2803FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2803FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2803FRRE6
CONN RECEPT PIN .025-.037" .230" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
TXRX OPT SM 155MBS SONET OC3/SDH datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
MICRO 9C P 18" WHT JACKP NI datasheet.pdf