Vishay/Dale RLR07C2871FRRSL
RLR07C2871FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2871FRRSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2871FRRSL.pdf
Availability of RLR07C2871FRRSL
QUANTITY
RLR07C2871FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2871FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2871FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2871FRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2871FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2871FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C2871FRRSL
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 255TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK OS 4KW datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1.0UF 6.3V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf