Vishay/Dale RLR07C2873FSBSL
RLR07C2873FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2873FSBSL
Brief Description
RES 287K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2873FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2873FSBSL
QUANTITY
RLR07C2873FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2873FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2873FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2873FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2873FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2873FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2873FSBSL
DIAC 30-40V 2A DO35 datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
RES 100K OHM 25W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 35V 250A DISC 9MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf