Vishay/Dale RLR07C2940FSR36
RLR07C2940FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2940FSR36
Brief Description
RES 294 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2940FSR36.pdf
Availability of RLR07C2940FSR36
QUANTITY
RLR07C2940FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2940FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2940FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2940FSR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2940FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2940FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C2940FSR36
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT LC2MOS OCTAL 24SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 200W TO247 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SSOP datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 260MA 650VIMP SMD datasheet.pdf
03P MTA100 CONN ORANGE datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf